Duben - játra - zdraví a byliny

DUBEN

Čtvrtý měsíc v roce, který má 30 dní. Název je odvozen od dubů, kterému tento měsíc raší listy. Duben je zasvěcen bohyni Afrodité a Venuši. Končí znamení Berana a začíná znamení Býka. Většina stromů  a keřů začíná pučet, vyhání nové kořínky a vyrážejí nové svěží rostlinky. Probouzejí se ježci a vylézají hadi a ještěrky. 

ZDRAVÍ:  v dubnu je, podle tradiční čínské medicíny, potřeba posilovat játra. Játra jsou největším a pro život nezbytným orgánem. Jsou chemickou továrnou, účinně detoxikují, skladují krev a zajišťují normální hladinu krevního cukru. Tvoří řadu enzymů, bílkovin, cholesterol a vitamín A. Problém jater není lehké rozpoznat. Nemají nervy, takže nebolí. Pokud jsou, ale nateklá, mohou tlačit. Potíže se projevují zvýšenou teplotou kolem 37,2°C ve večerních hodinách a dlouhodobou únavou. Hlavní emocí, která je spojována s játry, je hněv. Problémy s tohoto orgánu může naznačovat, že jsme si navykli na situace reagovat nepřiměřeným hněvem a křikem. Tím aktivujeme veškerou sílu jater a ony pak nemají prostor pro funkci, jim přirozenou. Naopak potlačený hněv může způsobovat vážnější choroby jako cirhózu, cysty nebo rakovinu.  Nejúčinnější bylinka na játra je ostropestřec, dále artyčok, smil písečný, vachta tříslatá a extrakt z kořene pampelišky.

RECEPTY: lžičku rozdrcených semen ostropestřce zalijeme 1/4l vroucí vody a necháme 10-20 minut luhovat. Po té scedíme a pijeme po malých doušcích ráno na lačno. Nedoporučuje se v těhotenství a při silně zvýšeném tlaku.  Zeměžluč - je dobré pít při zánětu jater. Cibule - syrovou přikládat na játra. Vytahuje z nich a rozpouští toxické látky.  Může se smíchat i s tvarohem. 

PRANOSTIKY: 

  • na svatého Marka lezou žabky s járka
  • na svatého Marka, brambor plná řádka
  • v dubnu hrom - nebojí se mrazu strom
  • před svatým Jiřím sucho, po něm mokro
  • když se ozve v dubnu hrom, chyť si kámen nebo strom
  • na svatého Jiří vylézají hadi a štíři